چابهار رزرو تور چابهار رزرو اقامت در چابهار تفریحات دریایی در چابهار موج سواری در چابهار
05435337581 : هتل آپارتمان شوهاز
05435330032 : رزرو تور
اخبار
سفر به سیستان و بلوچستان در 6 روز
26\12\1396

نوروز امسال را با سفر به سرزمین میوه های استوایی و پهناورترین استان ایران زمین آغاز کنید. به زادگاه رستم دستان و یازدهمین سرزمینِ آفریده شده ی اهورومزدا بروید. زندگی در بین مردم مهربان صحرانشین و دلیر بلوچ از دل انگیزترین هاست که قابل وصف نیست.

سرزمینی که تاریخچه ی درخشان و حقایق شنیدنی دلنشینی دارد. اگر چه کمی ناشناخته و مظلوم واقع شده اما جاذبه های طبیعی و فرهنگ رنگارنگش هر گردشگری را مجذوب می کند. دلیری مردمانش زبانزد عام و خاص است. این استان با پاکستان و افغانستان مرز مشترک دارد که آمیزه ی فرهنگ بومی سیستان و بلوچستان با همسایگان خود در این استان نمایان است. مردم این شهر چهره سنتی شهرشان را را با دنیای رنگارنگ افغانستان و پاکستان مخلوط کردند و ترکیب خارق العاده ای به وجود آوردند و اگر به جادو اعتقاد داشتیم، این استان را افسانه ای می خواندیم.  سفر به سیستان و بلوچستان از جنبه های مختلف معماری، سبک زندگی و... مخلوطی شگفت انگیز از از دنیاهای رنگارنگ است که سفر به آن از دلنوازترین ها می باشد. ما در این مطلب سفری 6 روزه به را برای گردشگران برنامه ریزی کرده ایم تا با خیال راحت از سفرشان و تماشای آثار باستانی استان سیستان و بلوچستان لذت ببرند.

روز اول سفر به سیستان و بلوچستان

بلیط قطار برای زاهدان رزرو کنید. از تهران به زاهدان حدود 10 ساعت راه می باشد. روز اول به شهرسوخته و بازدید از موزه شهر سوخته، روستای قلعه نو، دهانه غلامان و چاه نیمه شب بروید و بعد از گشت و گذار در بین مردمان و فرهنگ بومی سیستان و بلوچستان و این جاذبه ها به اقامتگاه بوم گردی و توریستی قلعه نو با بافتی روستایی بروید که با اتاق های گنبدی آماده ی پذیرایی از گردشگران می باشد.
 شهر سوخته: شاید بازدید کردن از اولین شهر باستانی جهان برای هر گردشگری جذاب و خاطره انگیز باشد. شهرسوخته 56 کیلومتر با زابل فاصله دارد اما دنیایی از ماجراهای شگفت انگیز را درون خود جای داده و مانند نگینی در نیمه شرقی فلات ایران می درخشد. شهری که در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده، قدمتی 5000 ساله دارد و از پیشرفته ترین شهرهای باستانی دنیا شناخته شده.
روستای قلعه نو: روستایی پلکانی در جنوب شرق ایران که قدمتی 1200 ساله دارد، سرزمینی اسرار آمیز اما ناشناخته است. خانه هایی که از گل و خشت ساخته شده و معماری منحصر به فردشان خیره کننده است. این روستا بر روی تپه ای واقع شده که به قلعه معروف است و به دلیل مهاجرت مردمان روستا از قلعه کهنه به قلعه نو شهرت پیدا کرده.
دهانه غلامان: بعد از بازدید از روستای قلعه نو از زیباترین آثار باستانی استان سیستان و بلوچستان، کمی آنطرف تر به بازید از یکی از هیجان انگیزترین آثار باستانی استان سیستان و بلوچستان، دهانه غلامان بروید. این آثار تنها اثر کشف شده از دوران هخامنشیان در این شهرست که اهمیت ویژه ای دارد و نشان از حاکمیت هخامنشیان بر این سرزمین است. جالب است تنها شهر باستانی آن زمان است که مهندستان از قبل طرحش را کشیده اند و سپس ساخته اند. آمیزه ای از معماری سنتی هخامنشی با معماری بومی سیستان است که مجذوب کننده و خارق العادست.
چاه نیمه شب: چاله ها و گودال های طبیعی بزرگی که در کنار روستای قلعه نو به وجود امده اند و در مواقع کم آبی کشاورزانی سیستانی از آب این دریاچه مصنوعی استفاده می کنند. از زیباترین جاذبه های طبیعی این سرزمین است که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

شهرسوخته

 

روز دوم سفر به سیستان و بلوچستان

بعد از بازدید از کوه خواجه، حوزدار (قلعه رستم ، قلعه مچی یا آسیاب بادی ) و دیگر آثار باستانی استان سیستان و بلوچستان به زاهدان بزگردید و ناهار را در زاهدان سرو کنید، مسجد مکی موزه منطقه جنوب شرق با محله سیکاه هندوها و بازار چهارراه رسولی را در لیست بازدید خود قرار دهید. همچنین در زاهدان می توانید در هتل جهانگردی زاهدان یا هتل امین زاهدان اقامت داشته باشید.
کوه خواجه: کوهی از زیباترین های این سرزمین که کاخ، آتشکده، زیارتگاه خواجه مهدی و قبرستانی از دوران مختلف درون خود جای داده. یکی از مناطق تاریخی سیستان و بلوچستان است که روزگاران تلخ و شیرینی را به خود دیده، تمدنی هایی که به واسطه دریاچه هامون و رود هیرمند در این منطقه شکل گرفته اند، نشان از دوره های مختلف قبل از اسلام دارند. 
قلعه رستم: قلعه رستم معروف به محوطه حوض دار متعلق به خوانین سیستانی بوده و از دوران صفوی و سلجوقی به جا مانده. این قلعه از جذاب ترین آثار باستانی سیستان و بلوچستان است که عظمت این سرزمین افسانه ای به رخ گردشگران می کشد که نامش را از رستم شاهنامه گرفته. در سفر به سیستان و بلوچستان به تماشای قلعه رستم شهر باستانی با آجرکاری های زیبا بروید. برج نگهبانی با برج های دفاعی از معماری حیرت انگیز آن است که در دنیا کم نظیر است.
مسجد مکی: بزرگترین مسجد اهل سنت که به یکی از زیباترین های این سرزمین تبدیل شده. ساخت آن در سال 1370 آغاز شده و حدود 20 سال طول کشیده. هزینه ی ساخت این مسجد توسط مردم بومی تامین می شود و بنیانگذار آن مولوی عبدالعزیز ملازاده بوده.
محله سیکاه هندوها: آیین و فرهنگ سیکاه ها دیدنی و جذاب است. به گودواره های آن ها بروید و از نزدیک شاهد تماشای مراسم دینی، جشن ها و سوگوار های مذهبی باشید. به جستجوی فرهنگ بومی سیستان و بلوچستان سری به این محله بزنید.
بازار چهارراه رسولی: از بازارهای سنتی زاهدان که بیشتر اجناس تاناکورا در این بازار به فروش می رسد. اجناسی که از پاکستان و شهر کراچی تهیه می شود. از بازارهای مهم است که روزانه هزارتا کیسه جا به جا می شود. در سفر به سیستان و بلوچستان حتما سری هم به این بازار بزنید.

کوه خواجه

 

روز سوم سفر به سیستان و بلوچستان

از زاهدان به سمت چابهار جنوبی ترین شهر استان حرکت کنید. ناهار را در ایرانشهر سرو کنید و سپس به چابهار بروید. چون عصر به این شهر می رسید زمانی برای بازدید از جاذبه های آن را ندارید. بنابراین بهتر است در مراکز خرید چابهار از جمله: مجتمع تجاری صدف، مرکز خرید صالحیار، مجتمع تجاری تیس، مرکز خرید پردیس، بازار ابریشم و بازار سنتی یا دکه بازار گشت و گذاری داشته باشید یا به ساحل زیبای چابهار بروید و از زیبایی های دریای عمان لذت ببرید. شب را می توانید با اقامت در اقامتگاه بوم گردی کلبه ساحلی با تماشای ستارگان و آسمان پرستاره چابهار، شب را به صبح برسانید.

کوه های مریخی

روز چهارم سفر بهسیستان و بلوچستان

بازدید از خلیج گواتر، ساحل رمین، دریاچه صورتی لیپار، کوه های مریخی، ساحل بریس، ساحل پسابندر و روستای تنگ
را در برنامه خود قرار دهید، اگر طبیعتگرد هستید شب را کمپ کنید یا در اقامتگاه بوم گردی کلبه ساحلی اقامت کنید.
گواتر: خلیجی در ساحل مکران و دریای عمان. این خلیج تا چابهار 150 کیلومتر فاصله دارد و جنگل های حرا را در دل خود جای داده. قایق های رنگارنگ در آب فیروزه ای دریای عمان از زیباترین جاذبه های این منطقه است. 
ساحل رمین: روستای رمین در چابهار از جذاب ترین هاست که ساحل زیبای آن هر گردشگری را مجذوب می کند. بعد از عبور از کوه های مینیاتوری، ساحلی زیبا نمایان است. جاذبه های طبیعی این سرزمین در دنیا منحصر به فرد و خارق العاده اند که برای هر توریستی جذاب و شگفت انگیز است. 
دریاچه صورتی لیپار: تالابی در جاده ی ساحلی چابهار به گواتر که در ساحل دریای عمان واقع شده اما دنیایی از مهربانی ها و زیبایی ها درونش می درخشد. پدیده ای نادر با جزر و مد قرمز که در دنیا بی نظیر است. دریاچه ای صورتی که پلانکتون زیبایی خاصی به آن بخشیده اند. 
کوه های مریخی: کوه های مریخی یا مینیاتوری از زیباترین جاذبه های طبیعی چابهار محسوب می شوند که در دنیا مانند ندارند. کوه هایی که با عبور از جاده، چشم هر بیننده ای را مجذوب می کنند. کوه های 5 میلیون ساله ای که بر اثر بارش باران های موسمی از زیر خاک بیرون آمده اند و زیبایی دلنوازی به جاده ها بخشیده اند.
ساحل بریس: ساحلی که زیبایی آن زبانزد عام و خاص است. قایق های رنگارنگ در دریای فیروزه ای چنان دلنواز است که می توان ساعت ها در این ساحل به نظاره نشست. بریس از روستاهای چابهار است که مردم بومی به صید کوسه ماهی و میگو مشغولند. زیبایی دل انگیزی دارد که قابل وصف نیست.
ساحل پسابندر: پسابندر از روستاهای کوچک چابهار که در کناره خلیج گواتر و نزدیک به مرز پاکستان است. زیستگاه شاه میگو در جزیره مرجان در نزدیکی همین بندر واقع شده. 
روستای تنگ: تلاقی کویر و دریا را در روستای تنگ ببینید. روستایی که مانند آن در جهان نیست. از مناطق گردشگری چابهار و از زیباترین ها نه تنها در ایران بلکه در جهان است. در سفر به سیستان و بلوچستان به روستای تنگ بروید که علاوه بر زیبایی، مردمان مهمانواز و خونگرمی پذیرای شما هستند.

ساحل بریس

روز پنجم سفر به سیستان و بلوچستان

سوار بر قایق به تلاقی کویر و دریا و گشت و گذار در جنگل حرا بروید، از جنگل درخت های انجیر معابد ، ساحل روستایی صخره ای تنگ و روستای زیبای درک دیدن کنید و شب در روستای درک کمپ کنید و از زیبایی ها نهایت لذت را ببرید یا برای اقامت به اقامتگاه برگردید.
جنگل حرا چابهار: جنگل دریایی با درختان قطور سربه فلک کشیده و گیاهان قد و نیم قد از زیبایی ها در این سرزمین است. قایقی کرایه کنید و دلی به آب بزنید و در لابه لای این درختان گشت و گذار کنید.
جنگل درخت های انجیر معابد: درختانی که در مناطق گرمسیر رشد می کنند و از جاذبه های طبیعی این استان به شمار می آیند. درخت مکر زن معروف به انجیر معابد، بلندترین درختان جنگل های بارانیه که زیبایی منحصر به فردی هم دارد.
ساحل روستایی صخره ای تنگ: در جنوب شهر چابهار و در کناره های دریای عمان واقع شده که چشم انداز زیبایی دارد و می توانید یکی از زیباترین طلوع و غروب آفتاب را در این ساحل تجربه کنید.
روستای درک: از سحرانگیزترین ساحل های ایران است که در دنیا کم نظیر است. در سفر به استان سیستان و بلوچستان به ساحل درک بروید جاییکه که رمل های شنی، نخل های سر به فلک کشیده و آبی دریا در یک قاب و کنار هم، تصویر شگفت انگیزی را به وجود می آورند. 

روستای درک

روز ششم سفر به سیستان و بلوچستان

بعد از بازدید از گل افشان به سمت شهرستان سرباز و تماشای گاندوها بروید، گشت و گذاری در روستای کان داشته باشید و بعد از سرو ناهار به سمت ایرانشهر حرکت کنید و آماده ی برگشت به تهران شوید. 
گل افشان: کوه گل افشان از دیدنی های مجذوب کننده ی چابهار است. این کوه در وسط بیابانی قرار گرفته که گاهی اتفاقات درون زمین را نمایان می کند. اگر تا به امروز آتشفشان گِل را ندیده بودید این کوه را در سفر به سیستان و بلوچستان و لیست جاذبه های گردشگری قرار دهید.
شهرستان سرباز: از زیباترین و دلنواز ترین شهرهای استان سیستان و بلوچستان است که در مرز ایران و پاکستان واقع شده. فرهنگ بومی سیستان و بلوچستان به خوبی در این شهر نمایان است. 
گاندو: کروکودیل بومی شبه قاره هند است که می توانید در سفر به جنوب ایران ببینید. گاندو یا تمساح ایرانی از حیرت انگیزترین خزندگان ایران است که زیستگاه اصلی آن ها شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان می باشد.
روستای کان: از جذاب ترین روستاهای ایران در سیستان و بلوچستان است.

گل افشاننظرات کاربران
ارسال نظر
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ