چابهار رزرو تور چابهار رزرو اقامت در چابهار تفریحات دریایی در چابهار موج سواری در چابهار
05435337581 : هتل آپارتمان شوهاز
05435330032 : رزرو تور
اخبار
زاهدان| آیا پای ۲۰ میلیون گردشگر خارجی به سواحل مکران باز می‌شود؟
14\12\1396

معاون میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان گفت: سواحل مکران ایران با ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر جمعیت مستقر در حاشیه اقیانوس هند هم‌مرز است که اگر یک درصد این جمعیتِ اهل سفر جذب بازار ایران شوند، سیستان و بلوچستان به دروازه توسعه ایران تبدیل خواهد شد.

ه گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان، سالی که سیستان و بلوچستان به عنوان مقصد گردشگری ایرانیان معرفی شد رو به پایان است و این استان در تدارک است تا در سال 97 و سا‌های آینده از بذری که در سال 96 کاشته شد، توسعه صنعت گردشگری را برداشت کند. محصولی که با اجرای سند توسعه گردشگری محقق خواهد شد و این استان باید در چشم‌انداز 1404 به هدف 5 میلیون نفری خود در زمینه جذب گردشگر خارجی برسد و به عبارتی 1404 سال شکوفایی گردشگری سیستان و بلوچستان باشد.

این هدف در حالی جذب 5 میلیون نفر گردشگر خارجی را نشانه گرفته که امسال این استان موفق به جذب 350 هزار گردشگر خارجی شد. از طرفی آمارهای جذب گردشگر خارجی در کل کشور بر اساس آخرین آمار اعلام شده توسط معاونت گردشگری کشور در 5 ماهه نخست امسال 2 میلیون و 159 هزار و 882 نفر است که این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 1.1 درصد کاهش داشته است.

با این حال معاون گردشگری میراث فرهنگی سیستان بلوچستان معتقد است این استان ظرفیت جذب 20 میلیون گردشگر خارجی پیش بینی شده در سند چشم انداز توسعه گردشگری سال 1404 کشور را دارد.

با این شرایط این سؤال مطرح می‌شود که در هفت سال باقیمانده به این چشم‌انداز آیا سیستان و بلوچستان به عنوان استانی تازه وارد به عرصه صنعت گردشگری، ظرفیت جذب این تعداد گردشگر خارجی را دارد؟

مجتبی میرحسینی معاون اداره کل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان در گفتگو با تسنیم گفت: کار تهیه طرح جامع گردشگری سیستان و بلوچستان در سال 87 شروع شد که اکنون این طرح در قالب سند توسعه گردشگری استان به‌روزرسانی شده است و پیرو آن بسیاری از زیرساخت‌های گردشگری تغییر کرد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان افزود: بر اساس این سند صنعت گردشگری سیستان و بلوچستان باید بتواند تا سال 1404 پنج میلیون گردشگر خارجی جذب کند. از طرفی در سند چشم انداز 1404 برای جذب 20 میلیون گردشگر خارجی در کل کشور هدف‌گذاری شده است که سواحل مکران به تنهایی ظرفیت جذب این تعداد گردشگر را دارد و برای رسیدن به این هدف یعنی جذب 20 میلیون گردشگر خارجی دو پیشنهاد توسعه گردشگری روستایی و  تمرکز بر سواحل مکران وجود دارد.

پوشش بومی استان، لباس شهریاران قدیم ایران است

وی با بیان اینکه محصول گردشگری سیستان و بلوچستان فرهنگ است که در تمام مناطق روستایی ما زنده است، ادامه داد: لباس محلی مردم این استان لباس شهریاران ایران باستان است. چین‌هایی که در لباس بلوچی وجود دارد همان لباسی است که در نقش برجسته‌های دوران هخامنشی مشاهده می‌شود که نشان می‌دهد مردم این استان فرهنگ دیرین ایران را هنوز حفظ کرده‌اند. موسیقی نواحی مختلف سیستان و بلوچستان، غذاهای محلی، مهمان‌نوازی، آیین‌های مختلف همه نشان از فرهنگ غنی مردم این استان از شمال تا جنوب دارد.

میرحسینی گفت: برای توسعه این بخش واحدهای بوم‌گردی را در نقاط روستایی ایجاد کرده‌ایم که تاکنون 16 واحد را افتتاح کردیم و برای 80 واحد دیگر متقاضی داریم. روند فعالیت این واحدهای بوم‌گردی به‌گونه‌ای است که ظرفیت واحد قلعه‌نو در شمال استان تا آخر اردیبهشت تکمیل شده است.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان اضافه کرد: استفاده از این ظرفیت در همه روستاهای استان اولویت اول است که گردشگری تاریخی و فرهنگی استان را در برمی‌گیرد.

وی جذب 20 میلیون گردشگر خارجی در سواحل مکران را پیشنهاد دیگری میراث فرهنگی دانست و گفت: خوشبختانه در حال حاضر حکومت و دولت و سازمان میراث فرهنگی عزم ویژه‌ای برای توسعه این سواحل دارند. در سواحل مکران سیستان و بلوچستان با یک‌سوم دنیا و 2 میلیارد و 400 میلیون جمعیت در حاشیه اقیانوس هند هم‌مرز است. اگر یک درصد این جمعیت که اهل سفر هم هستند جذب بازار ایران شوند، سیستان و بلوچستان به دروازه توسعه ایران تبدیل خواهد شد.

پای20 میلیون گردشگر به سواحل مکران باز می‌شود؟

میرحسینی ادامه داد: اگر در حاشیه اقیانوس هند و شبه‌قاره با برخی از این کشورها که مناسبات سیاسی بهتری داریم به سمت لغو روادید و با برخی کشورها به سمت تسریع صدور ویزا برویم و در چابهار و زاهدان صدور ویزای الکترونیکی رو دنبال کنیم، جذب 20 میلیون گردشگر به سواحل مکران دور از انتظار نیست.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان افزود: با توجه به تفاوت آب و هوایی که بین چابهار و روسیه وجود دارد، بخش خصوصی ما حاضر به راه‌اندازی پرواز چارتر از مسکو به چابهار است.

وی تصریح کرد: به این جهت اگر فقط تمرکز را روی سواحل مکران منطقه بگذاریم یک درصد جمعیت گردشگران حاشیه اقیانوس هند 20 میلیون گردشگر خارجی می‌شود. به عبارتی اگر فقط در بحث گردشگر خارجی روی سیستان و بلوچستان تمرکز کنیم، گردشگر خارجی ایران را تأمین خواهیم کرد.

میرحسنی گفت: گردشگری می‌تواند موتور توسعه سیستان و بلوچستان باشد اگر به‌صورت علمی و تخصصی به آن نگاه کنیم و آن را دنبال کنیم. در سند توسعه گردشگری سیستان و بلوچستان برحسب نواحی مختلف استان و با توجه به ظرفیت‌های خاص هر منطقه ما نگاه علمی و تخصصی و علمی داریم که قابل‌اجرا نیز هست.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان ادامه داد: در کنار گردشگری، صنایع‌دستی و سایر فعالیت‌ها و کسب‌وکارهای جانبی برای سایر اقشار جامعه نیز شکل می‌گیرد و گردشگری به‌عنوان عامل پیش‌رونده و شتاب‌دهنده اقتصاد مقاومتی حتماً می‌تواند در وضعیت فعلی کشور به‌عنوان موتور محرک اقتصاد ایران تحول ایجاد کند.

نقش رسانه در جذب گردشگر "اساسی" است

وی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان متنوع‌ترین مقصد گردشگری ایران در عین ناشناخته بودن است، افزود: به همین دلیل رسانه‌ها نقش اساسی در این زمینه برای تغییر نگاه‌ها به سمت این استان دارند.

میرحسینی بیان کرد: برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری در استان ابتدا باید تقاضای سفر را افزایش دهیم که در این زمینه در سال گذشته اقدامات خوبی در این زمینه مخصوصاً در زمینهٔ تغییر نگاه انجام شد. اقدامات دیگری را هم می‌توان در قالب سند توسعه گردشگری و طرح آمایش استان برنامه‌ریزی کرد.

عضو شورای اداری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: اگر رویکرد کلی در استان به سمت توسعه گردشگری پیش برود، حتماً در عرصه ثروت‌آفرینی و ارتقای معیشت مردم، مهاجرت معکوس به روستاها، گردشگری حرف‌های جدی خواهد داشت.

وی ادامه داد: اول باید همه دستگاه‌ها و مدیران استان اهمیت و فایده گردشگری را باور کنند. چرا که کشوری قدرتمند است که به گردشگری و ارتقای زیرساخت‌ها در این زمینه اعتقاد داشته باشد.نظرات کاربران
ارسال نظر
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ