چابهار رزرو تور چابهار رزرو اقامت در چابهار تفریحات دریایی در چابهار موج سواری در چابهار
05435337581 : هتل آپارتمان شوهاز
05435330032 : رزرو تور
اخبار
تمین سرزمینی 100هزار ساله در دامنه تفتان
17\12\1396

کوه های اطراف این دهستان دارای منابعی غنی می باشد که در گذشته و حال مورد استفاده بوده است.درمنه،کلپوره،اسپنتان،مور،زامبول،درنگ برای بسیاری از بیماریها تجویز می شدند. گونجک نام درختی در این دهستان است که از صمغ آن برای مسائل دندان پزشکی استفاده می شده است.

دهستان «تمین» از مناطق هدف گردشگری استان سیستان و بلوچستان و شهرستان میرجاوه محسوب می شود و به سبب ویژگی های خاص منطقه ای و طبیعت دست نخورده آن مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته است.تمین دهستانی در شهرستان میرجاوه  و دامنه آتسفشان تفتان است که در غربی ترین قسمت این شهرستان  واقع شده است و از جنوب به کوه تفتان، از شمال به سنگان منتهی می شود.آبادی های دهستان تمین دارای آب و هوایی خوش بوده و در اغلب فصول سال هوای آن معتدل است.قلعه آبی،آسیاب آبی، چله خانه ، معماری صخره ای و قبرستان قدیمی تمین از جمله آثار قدیمی وبرجسته این دهستان می باشد.
  دهستان «تمین» نیز که از مناطق هدف گردشگری استان محسوب می شود به سبب ویژگی های خاص منطقه ای و طبیعت دست نخورده آن مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته است و این روستا در فاصله 135کیلومتری زاهدان و در غربی ترین قسمت شهر میرجاوه از شمال به منطقه لادیز و از جنوب به کوه آتشفشانی نیمه فعال تفتان متصل و به دلیل شیب زیادی که دارد به صورت پلکانی احداث شده و زیبایی خاصی دارد.
   


 

  چشمه حضرت موسی
این چشمه در روستای تمین بالا واقع شده و تنها منبع تأمین آب روستا می‌باشد. این چشمه زیبا از درون صخره‌ای عظیم جوشیده و چشم‌انداز زیبایی را به وجود آورده است. از خصوصیات بارز این چشمه دارا بودن املاح معدنی مفید و درجه حرارت آن می‌باشد که در زمستان گرم و در تابستان خنک می‌باشد. روستای تمین در 65 کیلومتری جنوب غربی شهر میرجاوه و در جهت شمال قله تفتان قرار دارد. آب و هوای این روستا در تابستان‌ها خنک و در زمستان‌ها سرد و منطقه‌ای بسیار زیبا و شگفت‌انگیز است.

معماری صخره ای روستای تمین
معماری صخره ای تمین منحصر بوده و فقط در چند جای ایران چنین معماری دیده می شود علاوه بر معماری، تمین دارای طبیعت زیبا و بکر همچون روستاهای اطراف مشهد و شاندیز سرسبزی و خرمی خاص و آب وهوای منحصر به فرد ی دارد، از جمله روستا های دارای بافت تاریخی و هدف گردشگری استان است.


 نظرات کاربران
ارسال نظر
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ