چابهار رزرو تور چابهار رزرو اقامت در چابهار تفریحات دریایی در چابهار موج سواری در چابهار
05435337581 : هتل آپارتمان شوهاز
05435330032 : رزرو تور
اخبار
بازتاب افتتاح فاز اول بندر چابهار : گام بلند" ایران و هند" برای ایجاد مسیر تجاری استراتژیک
14\09\1396

افتتاح فاز اول بندر چابهار با سرمایه گذاری هندی ها بازتاب گسترده ای در رسانه های مختلف داشت سایت مانی کنترل در گزارشی به بررسی اهمیت استراتژیک این بندر برای هند و ایران پرداخت و نوشت: بندر استراتژیک نه تنها راه تجارت جدیدی را به آسیای مرکزی باز می کند، بلکه مهم ترین اهمیت استراتژیک برای هند است که در آن به شدت سرمایه گذاری کرده است.

فتتاح فاز اول بندر چابهار با سرمایه گذاری هندی ها بازتاب گسترده ای در رسانه های مختلف داشت سایت مانی کنترل در گزارشی به بررسی اهمیت استراتژیک این بندر برای هند و ایران پرداخت و نوشت: در روز یکشنبه، اولین مرحله از بندر چابهار رسما توسط حسن روحانی، رئیس جمهور ایران افتتاح شد. بندر استراتژیک نه تنها راه تجارت جدیدی را به آسیای مرکزی باز می کند، بلکه مهم ترین اهمیت استراتژیک برای هند است که در آن به شدت سرمایه گذاری کرده است.

 
به گزارش نواندیش، چابهار تنها بندر اقیانوسی کشور است که در استان سیستان و بلوچستان ایران در منطقه خلیج عمان واقع شده است. متشکل از دو قسمت جداگانه به نام شهید کلانتری و شهید بهشتی، در روزهای آخرین حکومت شاه مخلوع ایران بود که پیشنهادی برای توسعه بندر ارسال شد، اما مراحل اولیه  این کار در سال 1983 آغاز شد، زمانی که ایران پس از جنگ با عراق، تجارت خود را به بنادر منتقل کرده بود.
علاقمندی هند به این بندر به سال 1990 برمی گردد، همانطور که در گزارش IDSA آمده هندی ها آن را بخشی مهم به منظور دسترسی به افغانستان و آسیای میانه از طریق دور زدن پاکستان می دانستند. با این حال،  پس از آنکه هند در سال 2016 با ایران قرارداد امضا کرد، فشار واقعی در جهت توسعه بندر و منطقه همراه با توافق نامه ترانزیت و حمل و نقل سه جانبه که شامل افغانستان نیز می شود، آغاز گردید.
تلاش هند برای پیدا کردن راه مستقیم به افغانستان و فراتر از آن از طریق دور زدن پاکستان به نظر می رسد با شناسایی چابهار به عنوان دروازه استراتژیک آن پاسخ داده شود.  هند در سال گذشته برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی چابهار، معامله ای با ارزش 50،000 کرون را به امضا رسانده است، هند همچنین پیش از این چندین اقدام دیگر برای افزایش همکاری با افغانستان و ایران انجام داده است.
این کشور در حال حاضر جاده زرنج دلامار را در افغانستان تکمیل کرده که افغانستان را قادر می سازد تا به بنادر دریایی ایران دسترسی پیدا کند و وابستگی خود را به پاکستان برای دسترسی به دریای آزاد متوقف کند. هند همچنین قصد دارد تا ارتباطات راه آهن را در سرتاسر منطقه گسترش دهد که نه تنها به بندر متصل می شود، بلکه هند را قادر می سازد تا  از پروژه استخراج آهن و فولاد حاجیگک در مرکز افغانستان بهره برداری نماید، آن ها همچنین می خواهند از این بندر به عنوان دروازه ای برای ارتباط با آسیای مرکزی، روسیه و اروپا استفاده کنند.
بالاتر از همه اینها، در حدود 600 کرون توسط هند سرمایه گذاری شده تا مجددا یکی از اسکله ها در بندر شهید بهشتی  بازسازی و آماده بارگیری کشتی های تجاری شود.
 
تاثیر استراتژیک
 
با سرمایه گذاری های بزرگ انجام شده، واضح است که این بندر به دلایل مختلفی از اهمیت استراتژیک فوق العاده ای برای هند و البته ایران برخوردار است.
اول از همه، این بندر جدید هند را قادر می سازد تا از کارشکنی های ایجاد شده توسط پاکستان جلوگیری کند. سالهاست که هند تلاش می کند دسترسی مستقیمی به افغانستان و فراتر از آن پیدا کند اما همواره با چالشی به نام پاکستان روبه رو بوده است. بندر جدید و اتصالات مربوط به آن به این مشکل پایان خواهد داد.
در مرحله دوم، با افزایش تقاضای هند برای گاز طبیعی و نفت خام، این بندر می تواند راه را برای وارد کردن هر دو منابع از ایران و آسیای مرکزی فراهم کند.
ثالثا، با افزایش نفوذ چین در سرتاسر منطقه، به ویژه پاکستان، بندر جدید میتواند به هند کمک کند تا در مقابله با تهدید چین به خصوص برای تخریب تأثیرات بندر گوادار که در مرز پاکستان ایجاد می شود، مقابله نماید.
و در آخر ، بندر می تواند راه را برای بهبود قدرت نرم هند در سراسر جهان هموار کند. همراه با برنامه هایی برای ارتباط بندر با افغانستان و آسیای مرکزی، هند قصد دارد تا آن را با روسیه و اروپا در ارتباط با حمل و نقل حمل ونقل چند وجهی 7،200 کیلومتری متصل کند و این فواید بیشماری برای ایران و هند خواهد داشت. 
با توجه به اینکه هند به طور پیوسته با کشورهای آسیای مرکزی روابط خود را بهبود می بخشد، در نهایت این بندر می تواند تبدیل به یک مسیر تجاری جدید بین المللی شود که با ابتکار ایران و هند رهبری می شود.


نظرات کاربران
ارسال نظر
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ