چابهار رزرو تور چابهار رزرو اقامت در چابهار تفریحات دریایی در چابهار موج سواری در چابهار
05435337581 : هتل آپارتمان شوهاز
05435330032 : رزرو تور
اخبار
محافظت مردم روستایی خاش از گونه‌های منحصربفرد گیاهی و جانوری
21\08\1396

رئیس شورای اسلامی روستای شوگه در شهرستان خاش گفت: مردم این روستا و سایر روستاهای خاش از سال‌های دور تاکنون توانسته‌اند از گونه‌های منحصربفرد گیاهی و جانوری در منطقه محافظت کنند.

‌محمدامین میربلوچزهی در گفت وگو با ایسنا-‌ افزود: ساکنان روستایی و عشایری با بهره گرفتن از عنصر تجربه و روشهای برجای مانده از نسل‌های پیشین خود بهترین پاسداران محیط زیست و منابع طبیعی هستند.

وی ادامه داد: جوجه تیغی و خارپشت در کنار حیوانات مانند شغال و روباه و سگ‌های ولگرد بلای جان کشاورزی و دام‌های مردم این روستا در خاش شده‌اند.

وی افزود: مزارع یونجه، مرغ و خروس و سایر دام‌ها و محصولات کشاورزی مردم در روستای شوگه از خطر جوجه تیغی "سینکور بلوچی"، خارپشت " ججوک بلوچی"، شغال‌" تولگ بلوچی" و غیره از ابتدای امسال تاکنون در امان نبوده‌اند.

به گفته وی، هجوم آوردن گله‌های بزرگ سگ‌های ولگرد در محیط روستا جان مردم را با خطرات زیادی مواجه ساخته و زنان و مردان و کودکان روستا و دام‌های مردم در ساعت‌های مختلف شبانه روز از آسیب‌های حیوانات وحشی و سگ‌های ولگرد در امان نیستند.

وی اظهار کرد: مردم روستای شوگه از حدود یکصد سال اخیر تاکنون به کار پرورش دام‌های سبک و سنگین‌(شتر، گاو، گوسفند و بز و مرغ بومی) و کشاورزی‌( یونجه کاری، شلغم، سبزی و صیفی جات، خرما و انواع محصولات باغی) اشتغال داشته و دارند.

میربلوچزهی ادامه داد: هم اینک با ادامه خشکسالی‌ها و کاهش نزولات آسمانی و نیز نبود برخی حمایت‌های دولت در مباحث مختلف، فعالیت‌های کشاورزی و دامداریها با رکود مواجه شده و ساکنان این روستا و روستاهای همجوار مانند تلگزی، خان بی بی، شوراپ و غیره نیز نتوانسته‌اند به کار خود رونق ببخشند، اما در مبحث تحقق شعار اقتصاد مقاومتی و حراست از گونه‌های منحصربفرد گیاهی و جانوری و حفظ محیط زیست نقشی مثبت و چشمگیر از خود ارائه داده‌اند.

میربلوچزهی یادآورشد: مردم این روستا با بذر پاشی به موقع و حفر آبگیر‌ها در حفظ و احیای منابع طبیعی و گونه‌های منحصر بفرد گیاهی و دارویی بوی مادران، برنجاسک، کلپوره، آویشن، درمنه، مور، توتری، کریچ، پلوش، بادام وحشی، گلدر، راب و غیره توانسته‌اند موثر عمل کنند.

رئیس شورای اسلامی روستای شوگه افزود: در صورت حمایت‌های دولت برای اجرای کارهای تجاری و صنعتی در منطقه می‌توان به رفع مشکلات اقتصادی مردم کمک کرد.

وی با اشاره به اینکه جاندارانی مانند جوجه تیغی و خارپشت، الاغ های سرگردان و غیره برای حفظ حیات و نسل خود احتیاج به حمایت دارند و نمی‌شود برای نابود کردن آنها اقدام کرد، گفت: از مسئولان انتظار داریم در مبحث مقابله با خطرات سگ‌های ولگرد یاریگر مردم روستا باشند.

وی ابراز امیدواری کرد: مسئولان در امر خدمت رسانی و تامین آب و برق و رفع مشکلات آموزشی و بهداشتی و فرهنگی و تفریحی مردم روستا جدیت خرج دهند.نظرات کاربران
ارسال نظر
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ