چابهار رزرو تور چابهار رزرو اقامت در چابهار تفریحات دریایی در چابهار موج سواری در چابهار
05435337581 : هتل آپارتمان شوهاز
05435330032 : رزرو تور
اخبار
فصل شانزدهم کاوش‌های باستان‌شناسی شهرسوخته درحال انجام است
16\08\1396

سرپرست هیات کاوش شهر سوخته سیستان و بلوچستان گفت: شانزدهمین فصل پژوهش و کاوش‌های باستان‌شناسی شهرسوخته با تکیه بر فعالیت‌های میان‌ رشته ‌ای با همکاری 14 پژوهشگر ایتالیایی و آلمانی درحال انجام است.

سیدمنصور سید سجادی اظهار داشت: این فصل از پژوهش که از 13 آبانماه آغاز شده به مدت 60 روز ادامه خواهد داشت.
وی ادامه داد: از آنجایی که در کاوش‌های پیشین کارگاه‌های صنعتی شهر سوخته کمتر مورد پژوهش و مطالعه قرار گرفته ‌اند در این فصل فعالیت بیشتر در بخشی از کارگاه‌های صنعتی که گمان می‌ رود محل ساخت مهره‌های لاجورد و فیروزه بوده متمرکز شده است.
وی افزود: این اقدام با هدف دستیابی به مواد اولیه و ابزار کار صنعت کاران شهرسوخته انجام می‌شود.
وی با اشاره به فعالیت‌های باستان ‌شناسی در بخش مسکونی شهر سوخته افزود: با توجه به مطالعات سطحی و عکس‌های هوایی در بخش هایی از این محوطه حدس بر وجود انبارهای کوچکی در شهر است که تجمیع آنها یک انبار بزرگ را تشکیل می ‌دهد.
وی افزود: با دستیابی به ساختار این انبارها می‌ توان به شیوه انبارداری اعم از دست یافتن به آثار مهر و موم، ابزار شمارشی، ادوات کنترل اقتصادی و بازرگانی آن زمان پی برد.
سرپرست هیات کاوش شهر سوخته سیستان و بلوچستان با اشاره به حضور 14 پژوهشگر ایتالیایی و آلمانی در این فصل از کاوش‌های شهر سوخته گفت: این افراد به عنوان اعضای مهمان هیات با گروه همراه هستند.
وی ادامه داد: این پژوهشگران که اغلب آنان از دانشگاه سالنتو ایتالیا هستند متخصصان درجه‌ یک علوم میان‌ رشته‌ ای هستند که تجربیات زیادی در سوریه، عراق، آفریقا، کشورهای آسیایی وغیره دارند.
وی گفت: در 15 فصل کاوش گذشته شهرسوخته آثار و اشیای بسیاری کشف شده است که نخستین چشم مصنوعی جهان، نشانه‌های کهن ‌ترین جراحی مغز، خط‌ کش 5هزار ساله، قدیمی‌ ترین تخته ‌نرد جهانو نخستین انیمیشن جهان مهم ‌ترین آنها هستند.
به گزارش ایرنا شهرسوخته سیستان و بلوچستان به عنوان پیشرفته ترین شهر جهان قدیم مهد نخستین های جهان «نخستین جراحی جمجه، نخستین انیمیشن، نخستین چشم مصنوعی، نخستین شبکه فاضلاب شهری، نخستین تخته نرد جهان و صدها اثر منحصر به فرد» با بیش از پنج هزار سال قدمت همواره به ویژه در سال 96 که «سیستان و بلوچستان مقصد گردشگری ناشناخته ایرانیان» نامگذاری شده، آماده پذیرایی از گردشگران است.
سیستان و بلوچستان با پیشینه ای غنی در تاریخ و تمدن ایرانی و اسلامی امسال نیز فرصتی مطلوب را فراروی میهمانان و مسافران قرار داده تا با سفر به این دیار پر رمز و راز و ناشناخته و آشنا شدن با زیباییها و ظرفیت های منحصر به فرد گردشگری، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن، خاطره های ماندگار را با خود به ارمغان برند.
سرزمین کهن سیستان و بلوچستان از تالاب بین المللی هامون در شمال تا پهن دشت نیلگون دریای عمان در جنوب این استان از بهترین خلقت های خداوند برخوردار است، اینجا سرزمین آب، آفتاب، باد و آینه و دیار نخل های راست قامت، بلند همت و کوتاه آرزو است، در این سرزمین ریگ های تفتیده در شکوه انوار طلایی خورشید، پای می کوبند و جان به خنکای نسیم شب های با صفا می سپارند.
در میان صدها اثر و محوطه باستانی و تاریخی سیستان و بلوچستان شهرسوخته خودنمایی می کند، این اثر باستانی نام بقایای دولت شهری باستانی در ایران است که در 56 کیلومتری زابل و در حاشیه جاده زابل - زاهدان در جنوب شرق ایران و در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است این شهر بر روی آبرفت های مصب رودخانه هیرمند به دریاچه هامون و در ساحل آن رودخانه و دریاچه بنا شده بود.
مطالعه و بررسی بقایای این شهر نشان دهنده سیر تحول علوم و فنون مختلف در فلات ایران است به طوری که باستان شناسی، جامعه شناسی، تجارت، بازرگانی و مبادلات بین المللی، تاریخ تحول ادیان در دوره های پیش از تاریخ و تاریخی، تاریخ شهرنشینی و شهرسازی، سیر تحول معماری و هنرها و فنون سنتی، تاریخ آغاز نگارش، تاریخ پزشکی و علوم وابسته، جانور شناسی، تغذیه، کشاورزی، دامداری، حشره شناسی، گیاه شناسی، زمین شناسی، فلزگری، جواهر سازی، بافندگی و خراطی تنها بخشی از فنون و هنرهای قابل مطالعه در بقایای شهر سوخته است.
آثار کهن ترین نمونه جراحی، کهن ترین نمونه پارچه های موجود، کهن ترین اثر معرق کاری و کهن ترین نمونه های زیره، گشنیز و پسته وحشی از جمله اطلاعات و داده های به دست آمده در شهر سوخته است.
بر مبنای یافته های باستان شناسان شهرسوخته 280 هکتار وسعت دارد و بقایای آن نشان می دهد که این شهر دارای پنج قسمت اساسی شامل بخش مسکونی واقع در شمال شرقی شهر، بخش های مرکزی، منطقه صنعتی، بناهای یادمانی و گورستان است که به صورت تپه های متوالی و چسبیده به هم واقع شده اند.نظرات کاربران
ارسال نظر
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ