چابهار رزرو تور چابهار رزرو اقامت در چابهار تفریحات دریایی در چابهار موج سواری در چابهار
05435337581 : هتل آپارتمان شوهاز
05435330032 : رزرو تور
اخبار
­ابراز تمایل سرمایه گذاران برای احداث فاز دو بندر چابهار
15\08\1396

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: زمین فاز دو بندر شهید بهشتی جانمایی شده است تا پس از افتتاح فاز اول برای ساخت به سرمایه گذارانی که از هم اکنون ابراز تمایل کرده اند، تحویل داده شود.

عبدالرحیم کردی در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی جامعه دریایی ایران (مانا) با اشاره به تکمیل فاز یک بندر شهید بهشتی اظهار داشت: هم اکنون فاز یک بندر شهید بهشتی با هشت میلیون تن ظرفیت به اتمام رسیده و آماده بهره‌برداری است تا چابهار با پیش رفتن به سوی یک بندر نسل چهارمی به یک بندر جامع برای حمل ونقل ترکیبی تبدیل شود.
وی با اشاره به ابراز تمایل سرمایه گذاران برای احداث فاز دو بندر چابهار افزود : زمین فاز دو بندر چابهار جانمایی شده است تا پس از افتتاح فاز یک جذب سرمایه گذاری صورت گیرد و عملیات احداث فاز دو آغاز شود چرا که در افق 1404ترانزیت بیش از 32 میلیون تن کالا برای مجتمع بندری چابهار در نظر گرفته شده است.
مدیر عامل سازمان منطقه آزاد چابهار با اشاره به ورود اولین کشتی حامل گندم اهدایی هند به افغانستان به چابهار تصریح کرد: با ورود این کشتی اولین قدم توافقنامه ایران، افغانستان وهند عملیاتی شد واز آنجایی که جمعیت 30 میلیون نفری افغانستان حدود 95 درصد نیاز کالایی خود را با واردات تامین می‌کند ، بندر چابهار و مسیر ترانزیتی چابهار-میلک مطمئن ترین، کوتاه ترین و به صرفه‌ترین راه برای مبادلات هند وافغانستان است.
به گفته کردی ، افغانستان در حال حاضر عمده واردات و صادرات خود را از بندر کراچی در پاکستان انجام می دهد و از آنجایی که به دلیل مشکلات متعدد سیاسی دو کشور، پاکستان تاکنون موانع مختلفی برای تجار افغانستان در استفاده از بندر کراچی به وجود آورده است، افغانستان تمایلی به استفاده از این بندر ندارد.
وی تصریح کرد: هرچند استفاده از چابهار برای افغان ها بهترین مسیر است و این امکان را برای تجار افغان به وجود می آورد که اموال خود را زودتر از بنادر دیگر ترانزیت کنند اما هنوز چالش هایی بر سر راه تبدیل چابهار به مرکز ترانزیت وجود دارد که عدم توسعه وتکمیل بموقع پسکرانه همه مهم ترین آن هاست.



نظرات کاربران
ارسال نظر
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ