چابهار رزرو تور چابهار رزرو اقامت در چابهار تفریحات دریایی در چابهار موج سواری در چابهار
05435337581 : هتل آپارتمان شوهاز
05435330032 : رزرو تور
اخبار
مشاهده "کشند سرخ" در سواحل چابهار
06\08\1396

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: کشند سرخ در سواحل جنوبی استان مشاهد شد.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، نیره پورملائی افزود: کشند سرخ یا شکوفایی جلبکی مضر پدیده ای مخرب است که در محیط های آبی رخ می دهد، این پدیده اغلب با تغییر رنگ سطح آب ناشی از رشد سریع و انباشت نوع های مشخصی از جلبک ریز همراه می باشد و انواع متعددی از آنها ترکیبات شیمیایی با سمیت زیاد تولید می نمایند.

پورملائی بیان کرد: کشند سرخ می تواند اثرات مضر قابل ملاحظه بر روی سلامتی مردم، آبزیان، صنایع مهم (پرورش ماهی، پرورش صدف، صنعت ماهیگیری) و کیفیت آب و محیط زیست مناطق ساحلی داشته باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان ادامه داد: با توجه به اعلام مرکز ملی اقیانوس شناسی چابهار مبنی بر مشاهده یک کشند سرخ در نوار ساحلی چابهار، کارشناسان محیط زیست چابهار از منطقه بازدید نموده و آثار و تبعات آن بر روی زیستگاهها و موجودات آبزی منطقه ساحلی مورد پایش قرار گرفته است.

وی افزود: بنا به گزارش کارشناسان مرکز ملی اقیانوس شناسی، این توده کشند در مقیاس بزرگ درحدفاصل رمین تا کیژدپ مشاهده شده است و بررسی های میکروسکپی حاکی از شکوفایی. در زمان کشند بوده است و لازم به توضیح میباشد که انواع گونه های فیتوپلانکتونی متعلق به جنس فوق از جمله فیتوپلانکتونهای سمی به شمار می آیند..

پورملائی خاطر نشان کرد: باستناد بررسی سوابق وقوع پدیده پلانکتونی در سنوات قبل به نظر می رسد اغلب بلوم پلانکتونی در سواحل چابهار هر ساله بعد از موسم مونسون در فصول پاییز و زمستان و گاهاً در فصل بهار و تابستان نیز رخ می دهد و این بلوم ها از یک الگو و روند طبیعی در منطقه پیروی می کند . در سال گذشته پس از وقوع بلوم های پلانکتونی ، متاسفانه تلفات آبزیان ناشی از کمبود اکسیژن حاصله از تشکیل بلوم در محیط نیمه بسته (حوضچه اسکله صیادی)  نیز صورت گرفته بود.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به بررسی تاریخ وقوع مرگ ومیر آبزیان در اسکله پسابندر در سنوات گذشته پس از بلوم پلانکتونی، صرف نظر از ماهیت بلوم (سمی یا غیر سمی بودن آن) به نظر می رسد احتمال تلفات آبزیان ناشی از کمبود اکسیژن خصوصاً در محیط های نیمه بسته مثل حوضچه اسکله های صیادی پس از تشکیل بلوم های دوره ای اخیر در سواحل منطقه در فصل جاری قابل پیش بینی است. لذا پیشنهاد می گردد ضمن  تشکیل ستاد بحران مربوطه در شهرستان های ساحلی جهت انجام برنامه ریزی لازم بمنظور کنترل و پیشگیری اثرات بلوم های پلانکتونی (سمی و غیر سمی) و کاهش تاثیرات آن بر زیستمندان و تاسیسات حیاتی ، تمهیدات لازم در خصوص جلوگیری از مرگ و میر آبزیان نیز اتخاذ گردد.

پورملائی یادآوری کرد: بروز کشند سرخ در سال گذشته و سالجاری در زمانهای زیر نیز اتفاق افتاده است..

در مورخه 25/7/95 در اثر وقوع پدیده شکوفایی پلانکتونی تعداد زیادی از ماهیان سطحی زی خصوصاً ساردین ماهیان در حوضچه اسکله پسابندر تلف شدند.

- در مورخ 3/12/95 سطح بسیار وسیعی از شکوفایی پلانکتونی در سواحل اطراف رمین مشاهده گردید اما تلفاتی صورت نگرفته است.

- در مورخ 31/2/96 در اثر وقوع پدیده بلوم پلانکتوتی تعداد زیادی از ماهیان ( ساردین ماهیان و ماهیان کوچک ) در حوضچه اسکله پسابندر تلف شدند.

- اعلام گزارش مرکز ملی اقیانوس شناسی مربوط به مشاهده کشند سرخ در مورخ 28/6/97 در سواحل خلیج چابهار و مجاورت کارخانه آب شیرین کن کنارک- عدم مشاهده تلفات آبزیان

- اعلام گزارش مرکز ملی اقیانوس شناسی مربوط به مشاهده کشند سرخ در سواحل حد فاصل رمین تا کیش دپ در مورخ 11/7/96 عدم مشاهده تلفات آبزیان تا یوم جارینظرات کاربران
ارسال نظر
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ