چابهار رزرو تور چابهار رزرو اقامت در چابهار تفریحات دریایی در چابهار موج سواری در چابهار
05435337581 : هتل آپارتمان شوهاز
05435330032 : رزرو تور
اخبار
مدل های موفق جهانی مقابله با خشکسالی باید در سیستان و بلوچستان اجرا شود
06\08\1396

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: مدل های موفق جهانی در مقابله با خشکسالی باید در این استان مورد استفاده و اجرا قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان، علی اوسط هاشمی سه شنبه شب در ستاد مقابله با گرد و غبار استان با تاکید بر اولویت گذاری هوای پاک و سلامت انسان، الگو برداری از طرح های جهانی موفق مقابله با خشکسالی را مورد تاکید قرار داد.
وی با اشاره به اینکه در 6 ماهه نخست امسال به طور متوسط ١٢٠ روز باد با سرعت بالا داشته ایم، افزود: کاهش نزولات آسمانی، تغییر اقلیم و دخالت های انسانی سبب خشک شدن تالاب هامون و ایجاد کانون های بحرانی گرد و غبار در منطقه سیستان شده است.
وی ادامه داد: کانون های گرد و غبار در زمین های کشور افغانستان، قسمتی از بستر دریاچه هامون و بخشی از زمین های دشت سیستان است.
استاندار سیستان و بلوچستان افزود: متناسب با این کانون ها طرح ها و بسته های مختلف مطالعه و تهیه شده و بخشی از آن نیز در حال بررسی است و برای این ایده ها در هفته های آینده در سازمان محیط زیست کشور، تصمیم گیری می شود.
هاشمی گفت: برخی کشورها شرایط آب و هوایی مشابه سیستان دارند و طرح های موفقی در زمینه مدیریت خشکسالی و مهار گرد و غبار اجرا کردند که ضروری است از این طرح ها الگو برداری شود.
وی همچنین با تشریح طرح انتقال آب به ٤٦ هزار هکتار از زمین های دشت سیستان، تغییر الگوی کشت و اقتصادی کردن مصرف آب کشاورزی را از ضرورت های مدیریت مباحث خشکسالی در سیستان عنوان کرد.
وی با ضروری خواندن تهیه نقشه های توپوگرافی برای انتخاب و تعیین مسیر انتقال آب به کانون های گرد و غبار، تصریح کرد: دستگاه های مربوطه لایروبی و انتقال آب با لوله را به صورت جدی دنبال کنند.
وی اظهارداشت: آغاز اجرای طرح ساخت سه نیروگاه ٥٠ مگاواتی با سرمایه گذاری ٣٣٠ میلیون دلاری در منطقه میل نادر سیستان به عنوان نمونه ای از سرمایه گذاری در حوزه انرژی های نو در استان محسوب می شود.
استاندار سیستان و بلوچستان افزود: توجه به فرهنگ مشارکت و جلب مشارکت نهادهای مدنی و بخش خصوصی، از مؤلفه های اصلی موفقیت در مدیریت و مقابله با خشکسالی و پدیده گرد و غبار است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان نیز در این نشست بیان کرد: میزان بارندگی ها در شمال استان کاهش پیدا کرده است.
نیره پورملایی با اشاره به وضعیت خشکسالی منطقه سیستان، طرح پایلوت تثبیت و کنترل ریزگردها در این منطقه را ارائه داد و برنامه های مربوط به مهار کانون های گرد و غبار را تشریح کرد.
به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان با وسعتی حدود 187 هزار و 502 کیلومتر مربع (معادل 5/11 درصد مساحت کشور) و 19 شهرستان و بیش از 2 میلیون و 800 هزار نفر جمعیت پهناورترین استان کشور محسوب می شود که امکان دارد همزمان چندین پدیده از جمله توفان، بارندگی، سیل، خشکسالی و مواج شدن دریا را تجربه کند.نظرات کاربران
ارسال نظر
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ