چابهار سیستان و بلوچستان شوهاز وب سایت چابهار و مرجع گردشگری سیستان و بلوچستان

  ارتباط با مدیرسایت 09151401409

نمایشگاه دائمی کیومرث صیاد

رشته های هنری بسیاری در کشور رایج هستند که برخی ریشه در پیشینه این مرز و بوم دارند و برخی دیگر از هنرهای غرب و شرق اقتباس شده که بصورت کلاسیک در بین مردم مشهور هستند و تعدادی از این هنرها نیز بومی کشور شده اند.

شاید یکی از هنرهای باب ایرانی معرق باشد هنری که امروزه در همه جا دیده می شود ولی آشنایی چندانی با آن وجود ندارد. برای یک معرق کار پیش نیازهای خطاطی ، نقاشی و هنرهای دستی از ملزومات او هستند چرا که همه اینها در هنر معرق کاری نقشی اساسی دارند و چنانچه با تبحر در این رشته های هنری وارد معرق کاری شوی توفیق بیشتری خواهی یافت.

استاد کیومرث صیاد از آن دسته هنرمندانی که نقاشی را نزد استادان شیرازی و چیت ساز آموزش دیده و هنر خطاطی را نزد استاد خلج آموخته است. این هنرمند که امروز ساکن جزیره کیش است یکی از مدیران موفق در حوزه امور مجامع و حسابرسی می باشد و در کنار کار اصلی خود ساعات اوقات فراغت را نزد خانواده هنر دوستش به هنر معرق کاری می پردازد که حاصل کار وی تاکنون ارائه 28 اثر ارزشمند در انداختن نقش های جذاب از سوژه ای مذهبی، تاریخی و فرهنگی است. تمامی آثار این هنرمند از نوع معرق تمام چوب بوده و در رنگ آمیزی و طراحی این تابلوها از هیچ رنگ و خطی با قلم یا مداد استفاده نشده است، رنگ درخشان تابلوها مربوط به رنگ واقعی چوبهای بکار رفته در اثر بوده و تمام خطوط این تابلوها نیز مربوط به برشهای اره می باشد.

استاد کیومرث صیاد در سال 1334 در شهرستان ری متولد شد و از کودکی نزد پدر هنرمند و هنرپرور خود به کار صنایع دستی پرداخته و در سالهای تحصیل در دانشگاه نیز بصورت تخصصی با هنر معرق آشنا شد وی در سال 1370 به طور اتفاقی با استاد شمسیان یکی از بهترین اساتید هنر معرق ایران آشنا شده و از همان زمان و تحت تعلیم و نظارت ایشان به ساخت تابلوهای معرق مشغول شد که نتیجه آن چندین تابلوی با ارزش است و هنر معرق او را با هنر خاتم کاری نیز آشنا  کرده و وی در این هنر نیز دستی بر آتش دارد. صیاد در بیش از 15 نمایشگاه فردی و جمعی آثار خود را به نمایش گذاشته است و چند اثر او در نمایشگاههای آثار چوبی  دو سالانه میراث فرهنگی در سال 1378 و همچنین در هشتمین نمایشگاه قرآنی به  عنوان اثر برگزیده انتخاب شده اند. آخرین کار این هنرمند تابلو بازار   می باشد که کار ساخت آن در اسفندماه سال 1393 در جزیره کیش به پایان رسید. از دیگر آثار معروف صیاد به تابلوهای عصر عاشورا، مولود کعبه ،علمدار کربلا، سهراب و گردآفرید برگرفته از کارهای استاد فرشچیان ، تابلو گوساله سامری اثر نیکولاس پازین ، تابلو یوسف و برادرانش اثر فرانکویس پاسکال و تابلو هاجر و اسماعیل از فرانسیسکو کوزاو تابلوی نماز در جبهه می توان اشاره کرد.

نظرات کاربران
ارسال نظر