اقامت در چابهار رزرو هتل در چابهار چابهار گردی تور چابهار جاذبه های دیدنی چابهار سرمایه گذاری در چابهار خرید از چابهار منطقه آزاد چابهار اخبار چابهارساحل درک  رزرو تور درک چابهار

  ارتباط با مدیرسایت 09151401409

قلعه حیدرآباد
آدرس: خاش

قلعه “حیدرآباد” در جنوب شرق خاش از جمله آثار تاریخی مهم شهرستان خاش به شمار می رود. این قلعه درسال۱۹۲۰میلادی (۱۲۹۹ ه.ش) توسط شخصی به نام “عیدوخان” ساخته شد و تا سال۱307 ه.ش به عنوان محل سکونت همین شخص و خانواده اش مورد بهره برداری قرار گرفت. بعدها از این قلعه به عنوان محل نگهداری آذوقه و مهمات نیروهای انگلیسی به سرپرستی ژنرال دایر استفاده شده است.

عمده مصالح بکار رفته در قلعه خشت خام و کاهگل است و دارای برج ها و طاق های هلالی زیبایی است که توسط سازمان میراث فرهنگی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. نقشه اصلی قلعه حیدرآباد به صورت مستطیل بوده که با اضافه شدن چند اتاق و دیوار در قسمت جنوب شرقی آن نقشه بنا به ذوزنقه ای شکل تبدیل شده است.در ساخت و تکمیل این بنا از تزیینات معماری خاصی بهره گرفته نشده، تنها تزیینات کنگرهای شکل نیم دایرهای متمایل به بیضی، تیرکش های تعبیه شده در قسمت فوقانی حصار خارجی، تزیینات کادربندی اتاقک های نگهبانی بالای سر در ورودی ها، خشت چینی نیم دایره ای، قوس سردر ورودی اتاق هشت ضلع غربی حیاط مرکزی بخش سوم قلعه و تزیینات کاربردی آن از عناصر تزیین معماری این اثر می باشد.پس از اینکه قلعه به صورت نیمه مخروبه رها شد؛ سازمان میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان اقدام به مرمت و بازسازی آن کرد و هم اینک از بخش سوم آن که مورد مرمت قرار گرفته به عنوان پاسگاه انتظامی حفاظت آثار تاریخی استفاده می شود. همچنین اکنون از بخش شمالی معماری و قسمتی از معماری بخش دوم اتاق های ضلع غربی حصار، روستاییان منطقه به عنوان محل نگهداری دام و انبار علوفه استفاده می کنند.

نظرات کاربران
ارسال نظر