اقامت در چابهار رزرو هتل در چابهار چابهار گردی تور چابهار جاذبه های دیدنی چابهار سرمایه گذاری در چابهار خرید از چابهار منطقه آزاد چابهار اخبار چابهارساحل درک  رزرو تور درک چابهار

  ارتباط با مدیرسایت 09151401409

اخبار
محافظت مردم روستایی خاش از گونه‌های منحصربفرد گیاهی و جانوری
21\08\1396

رئیس شورای اسلامی روستای شوگه در شهرستان خاش گفت: مردم این روستا و سایر روستاهای خاش از سال‌های دور تاکنون توانسته‌اند از گونه‌های منحصربفرد گیاهی و جانوری در منطقه محافظت کنند.

‌محمدامین میربلوچزهی در گفت وگو با ایسنا-‌ افزود: ساکنان روستایی و عشایری با بهره گرفتن از عنصر تجربه و روشهای برجای مانده از نسل‌های پیشین خود بهترین پاسداران محیط زیست و منابع طبیعی هستند.

وی ادامه داد: جوجه تیغی و خارپشت در کنار حیوانات مانند شغال و روباه و سگ‌های ولگرد بلای جان کشاورزی و دام‌های مردم این روستا در خاش شده‌اند.

وی افزود: مزارع یونجه، مرغ و خروس و سایر دام‌ها و محصولات کشاورزی مردم در روستای شوگه از خطر جوجه تیغی "سینکور بلوچی"، خارپشت " ججوک بلوچی"، شغال‌" تولگ بلوچی" و غیره از ابتدای امسال تاکنون در امان نبوده‌اند.

به گفته وی، هجوم آوردن گله‌های بزرگ سگ‌های ولگرد در محیط روستا جان مردم را با خطرات زیادی مواجه ساخته و زنان و مردان و کودکان روستا و دام‌های مردم در ساعت‌های مختلف شبانه روز از آسیب‌های حیوانات وحشی و سگ‌های ولگرد در امان نیستند.

وی اظهار کرد: مردم روستای شوگه از حدود یکصد سال اخیر تاکنون به کار پرورش دام‌های سبک و سنگین‌(شتر، گاو، گوسفند و بز و مرغ بومی) و کشاورزی‌( یونجه کاری، شلغم، سبزی و صیفی جات، خرما و انواع محصولات باغی) اشتغال داشته و دارند.

میربلوچزهی ادامه داد: هم اینک با ادامه خشکسالی‌ها و کاهش نزولات آسمانی و نیز نبود برخی حمایت‌های دولت در مباحث مختلف، فعالیت‌های کشاورزی و دامداریها با رکود مواجه شده و ساکنان این روستا و روستاهای همجوار مانند تلگزی، خان بی بی، شوراپ و غیره نیز نتوانسته‌اند به کار خود رونق ببخشند، اما در مبحث تحقق شعار اقتصاد مقاومتی و حراست از گونه‌های منحصربفرد گیاهی و جانوری و حفظ محیط زیست نقشی مثبت و چشمگیر از خود ارائه داده‌اند.

میربلوچزهی یادآورشد: مردم این روستا با بذر پاشی به موقع و حفر آبگیر‌ها در حفظ و احیای منابع طبیعی و گونه‌های منحصر بفرد گیاهی و دارویی بوی مادران، برنجاسک، کلپوره، آویشن، درمنه، مور، توتری، کریچ، پلوش، بادام وحشی، گلدر، راب و غیره توانسته‌اند موثر عمل کنند.

رئیس شورای اسلامی روستای شوگه افزود: در صورت حمایت‌های دولت برای اجرای کارهای تجاری و صنعتی در منطقه می‌توان به رفع مشکلات اقتصادی مردم کمک کرد.

وی با اشاره به اینکه جاندارانی مانند جوجه تیغی و خارپشت، الاغ های سرگردان و غیره برای حفظ حیات و نسل خود احتیاج به حمایت دارند و نمی‌شود برای نابود کردن آنها اقدام کرد، گفت: از مسئولان انتظار داریم در مبحث مقابله با خطرات سگ‌های ولگرد یاریگر مردم روستا باشند.

وی ابراز امیدواری کرد: مسئولان در امر خدمت رسانی و تامین آب و برق و رفع مشکلات آموزشی و بهداشتی و فرهنگی و تفریحی مردم روستا جدیت خرج دهند.نظرات کاربران
ارسال نظر