اقامت در چابهار رزرو هتل در چابهار چابهار گردی تور چابهار جاذبه های دیدنی چابهار سرمایه گذاری در چابهار خرید از چابهار منطقه آزاد چابهار اخبار چابهارساحل درک  رزرو تور درک چابهار
  ارتباط با مدیرسایت 09151401409
اخبار
نخستین جشنواره صید و صیادی در روستای طیس چابهار برگزار شد
24\06\1396

خستین جشنواره صید و صیادی با حضور صیادان، تعاونی های صیادی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد و شماری از مسئولان محلی در باغ ملی روستای طیس چابهار برگزار شد.

سرپرست مدیریت امور اجتماعی سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار در حاشیه این آیین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نخستین جشنواره صید و صیادی همزمان با آغاز فصل صید در روستای طیس این شهرستان برگزار شد.
مهدی آبروش از همکاری اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان، دهیاری، شورای اسلامی روستای طیس و سازمان منطقه آزاد چابهار قدردانی کرد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار نیز به خبرنگار ایرنا گفت: بیش از 270 میلیارد ریال برای ایجاد زیرساخت های روستای طیس هزینه خواهد شد.
عبدالرحیم کردی افزود: برای ساماندهی روستای طیس مشارکت و همراهی مردم عامل اصلی موفقیت این طرح است.
وی ادامه داد: محله هایی که همکاری بهتری در زمینه بازگشایی و تعیین حریم معابر داشته باشند زودتر آسفالت و بهسازی خواهند شد.
وی بیان کرد: برای ایجاد اشتغال مردم روستای طیس برنامه های مختلفی انجام شده است.
وی گفت: همچنین شغل های خانگی برای زنان سرپرست خانوار این روستا برنامه ریزی شده است.
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار گفت: برگزاری جشنواره صید و صیادی فرصتی است تا از این قشر زحمتکش قدردانی شود.
نماینده مردم شهرستان های چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین اظهار داشت: توسعه زیرساخت ها، ایجاد امکانات آموزشی، بهداشتی، برق، بهسازی و زیباسازی، ساماندهی اسکله طیس، صدور سند مالکیت اراضی از آرزوهای دیرینه مردم این منطقه است.
عبدالغفور ایران نژاد بر لایروبی، روشنایی، ایجاد سایبان و ساماندهی اسکله صیادی، تاریخی و گردشگری طیس تاکید کرد و افزود: استانداری، اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان به تعهدات خود عمل کنند تا منطقه آزاد بتواند این اسکله را ساماندهی کند.
وی از مدیریت منطقه آزاد چابهار برای آغاز ساماندهی روستای طیس قدردانی کرد و گفت: باید این کار سرعت گیرد تا مردم بعد از سالها تحمل رنج و سختی زندگی راحتی داشته باشند.
به گزارش ایرنا روستای تاریخی طیس با قدمت بیش از 2 هزار و 800 سال، حدود هشت هزار و 400 نفر جمعیت دارد که مردم آن از راه صید و صیادی امرار معاش می‌ کنند.
11 بندر ماهیگیری و جایگاه تخلیه صید شامل بنادر طیس، کنارک، رمین، زرآباد، پزم، چابهار، بریس، گواتر، جد، تنگ و پسابندر در حوزه شهرستانهای چابهار و کنارک برای صید و صیادی فعالند.
930 فروند لنج و هزار و 400 فروند قایق صید و صیادی با حدود 24 هزار نفر صیاد دائمی و فصلی در قالب 34 تعاونی صیادی در حوزه اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان فعالیت دارند وهمچنین 107 واحد صنایع شیلاتی در نوار ساحلی وجود دارد.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.نظرات کاربران
ارسال نظر