چابهار سیستان و بلوچستان شوهاز وب سایت چابهار و مرجع گردشگری سیستان و بلوچستان

  ارتباط با مدیرسایت 09151401409

حوزه گردشگری ایرانشهر هر ساله علاقه مندان به آثار تاریخی و باستانی ، معماری و علاقه مندان به هنر و صنایع دستی را به سمت خود کشانده است و ایام تعطیل ایرانشهر یکی از شهر های جذب گردشگر استان سیستان و بلوچستان هست .

رستوران

موارد بیشتر ...

غذاهای هر منطقه معرف بسیاری ویژگی های آن دیار هستند. مسافرانی که برای نخستین بار به شهر یا دیاری سفر می کنند  خوب می دانند که با تجربه صرف غذاهای محلی و بومی آن منطقه می توانند به بسیاری خصوصیات زندگی مردم آنجا پی ببرند. غذاهای بلوچی نیز حامل بسیاری از ویژگی های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی منطقه بلوچستان ایران هستند.

اقامت

موارد بیشتر ...

حضور میهمانان و مسافران در این شهرستان فرصت بسیار مناسبی برای ایجاد شرایط و امکانات مطلوب اقامت جهت ایجاد  خاطره خوش در ذهن مسافران هدف حوزه اقامت در شهرستان ایارانشهر است .

خرید

موارد بیشتر ...

بازار سنتی ایرانشهر به عنوان یکی از اصلی ترین بخش های بافت سنتی شهر، بازگو کننده تاریخ، خاطرات و اندیشه های شهر ایرانشهر در طول زمان می باشد و همواره مورد توجه گردشگران بویژه در ایام نوروز بوده است.

سلامت

موارد بیشتر ...

به منظور رفاه حال مسافران و گردشگران  ، ایرانشهر با مراکز درمانی و بیمارستان ها همیشه آماده ارائه خدمات درمانی و بهداشتی به آنها بوده است .

شهرستان ایرانشهر در قسمت مرکزی استان سیستان و بلوچستان واقع شده است. از شمال و شمال شرقی با شهرستانهای زاهدان و خاش، از جنوب شرق با شهرستان مهرستان، از جنوب با شهرستان نیکشهر و سرباز، از غرب و جنوب غربی با شهرستان دلگان و از شمال غربی با استان کرمان همسایه است. شهرستان ایرانشهر ۱۸۴۷۵ کیلومتر مربع وسعت دارد. فاصله تا مرکز استان ۳۴۵ کیلومتر مربع و فاصله ان تا پایتخت ۱۹۷۵ کیلومتر میباشد. شهرستان ایرانشهر دارای آب و هوای گرم و اقلیم بیابانی گرم و خشک است.شهرستان ایرانشهر به بلوچیئیرانشهر یکی از شهرستانهای استان سیستان و بلوچستان است. مرکز این شهرستان، شهر ایرانشهر استنام اوليه و كهن ايرانشهر پهره و معرب آن فهره مي باشد كه با توجه به متون مورخان (ايراني و غيرايراني) باستان به اين ناحيه گدروزيا يا بلوچستان جنوبي اطلاق مي شده است. مورخان و جغرافي نويسان اسلامي نيز از اين مكان با عنوان فهره يا پهله يا فهرج در ناحيه مكران ياد نموده اند نام كنوني ايرانشهر از قديم الايام به عنوان يكي از كانونهاي استقرار بشر تاكنون مطرح بوده است به گونه اي كه در تمامي نقاط اين شهرستان مي توان شواهد متعددي از آثار سكونت بشر يافت نمود. ايرانشهر در دوره هاي تاريخي و اسلامي نيز از شكوه و رونق خاصي برخوردار بوده استبه گونه اي كه قلعه بمپور از دوران تاريخي (ساسانيان) و شمار فراواني قلعه از دوره اسلامي همچون بمپور، ابتر، ناصري، دامن و ... گواه بر اين مدعاست. بمپوره در دوره افشاريان تا قاجار بعنوان مركز حكمراني بلوچستان جنوبي (مكران) ايفاي نقش نموده است.
عشاير بلوچ درصد بالايي از ساكنان مناطق روستايي و غيرشهري شهرستان ايرانشهر را تشكيل مي دهند كه عمدتاً در سياه چادرها (گدام) و كپرهاي ساخته شده از شاخ و برگ نخل خرما و داز زندگي مي كنند، عمده معيشت اين خانوارها از طريق نگهداري دام خصوصاً بز مي باشد.

نظرات کاربران
ارسال نظر