اقامت در چابهار رزرو هتل در چابهار چابهار گردی تور چابهار جاذبه های دیدنی چابهار سرمایه گذاری در چابهار خرید از چابهار منطقه آزاد چابهار اخبار چابهارساحل درک  رزرو تور درک چابهار

  ارتباط با مدیرسایت 09151401409

زاهدان که در مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است جاذبه های گردشگری و دیدنی ناشناخته ای دارد که می توانید

رستوران

از آنجایی که دامپروری به صورت گسترده‌ای در سیستان و بلوچستان رواج دارد، بنابراین شالوده‌ی اصلی غذاهای زاهدان را گوشت تشکیل می‌دهد. خرما نیز درکنار گوشت به صورت وسیعی درفرهنگ غذایی مردم استان قرار دارد. با وجود همسایه بودن با پاکستان و همینطور رفت و آمد بسیار با هندی‌ها، چاشنی‌های غذایی تند چندان در فرهنگ خورد و خوراک مردم این استان رواج پیدا نکره است.

زاهدان که در مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است جاذبه های گردشگری و دیدنی ناشناخته ای دارد که می توانید

 

 

خرید

سوغاتی در واقع  یادگاری از سفر هست که از دیرباز در فرهنگ ما ایرانی ها وجود داشته. اگه دنبال خرید از زاهدان هستین، خوبه که بدونین در این شهر، پوشاک خوبی رو میشه با قیمت های خیلی مناسب تهیه کرد  و سوزن‌دوزی اصیل‌ ترین صنایع ‌دستی زاهدانه که شهرتی جهانی داره. از سوغاتی های خوراکی زاهدان هم میشه به کلوچه های خرمایی خوشمزه ش اشاره کرد .

سلامت

گردشگری بهداشت و درمان در استان بر این است که در سرتاسر شهر  خدمات پزشکی به صورت مطلوب به هم مسافرین و توریست ها ارائه شود تا سفری همراه با سلامت و نشاط را در این شهر سپری کنند.

 

شهرستان زاهدان با وسعت  ۳۱۲۵ کیلومتر مربع معادل ۱۷ درصد از مساحت استان را به خود اختصاص داده است. شهرستان زاهدان از شمال به شهرستان هامون و کوه اوت از شرق به کشور پاکستان از غرب به استان کرمان و از جنوب به شهرستان خاش محدود می شود. جمعیت شهرستان زاهدان ۶۲۲۸۵۵ نفر است. اکثر مردم این شهر با توجه به قومیت هایی که در اینجا ساکن شده اند از نژاد اریایی هستند. و به زبانها و گویش های فارسی ، بلوچی ، سیستانی، کرمانی، یزدی و خراسانی سخن می گویند. زاهدان تا تهران ۱۴۹۴ کیلومتر است. و از سطح دریا 1385متر ارتفاع دارد . . هوای زاهدان گرم و خشک بوده و در روزهای تابستان هوا بسیارگرم و در شب ها حرارت به  نحو محسوسی کاهش می یابد. بادهای 120 روزه سیستان به طور غیر مستقیم در کاهش دمای شهر زاهدان تاثیر دارد.زاهِدانْ یکی از کلان‌شهرهای ایران و مرکز استان سیستان و بلوچستان و در محدوده شمالی بلوچستان قرار دارد. نام پیشین این شهر «دُزْاپ» بوده که در زمان رضا شاه به «زاهدان» تغییر یافته‌است. زاهدان از سمت شمال به شهرستان زابل و، از سمت جنوب به شهرستان خاش، از سمت شرق به کشورهای افغانستان و پاکستان و از سمت غرب به شهرستان فهرج و کویر لوت محدود شده‌است. عموم ساکنان این شهر به زبان بلوچی سخن می‌گویند و پیرو دین اسلام هستند.زاهدان شهری دانشجو پذیراست و دو دانشگاه سیستان و بلوچستان و دانشگاه شهید باهنر زاهدان در این شهر وجود دارد.آب و هوای زاهدان در بیش‌تر روزهای سال گرم و معتدل است. تنها در شب‌های تابستان آب و هوای این شهر رو به سردی می‌گرایدآب آشامیدنی زاهدان لوله‌کشی بوده و از طریق انتقال آب چاه نیمه‌های سیستان و چاه‌های نیمه عمیق پیرامون خود شهر تأمین می‌گردد. زاهدان به جهت مرزی بودن، از موقعیت تجاری و نظامی ویژه‌ای برخوردار است؛ به گونه‌ای که ا ز یک‌سو راه‌آهن پاکستان که از مرز میرجاوه وارد ایران می‌شود و از سوی دیگر راه‌آهن سراسری ایران به این شهر منتهی می‌شود.

 

نظرات کاربران
ارسال نظر