09151401409                             دانلود اپلیکیشن اندروید 

روستای گردشگری کتیج

 

محصولات کشاورزی
باتوجه به حاصل خیزی خاک این منطقه و آب و هوای گرمسیری آن بسیاری از محصولات امکان محصول دهی فراوانی را دارا بوده و به راحتی ثمرات قابل توجهی دارند اگر بخواهم برخی از محصولاتی که پیشتر به کثرت در کتیج کاشت و برداشت می شد را نام ببیم از این قرار می باشند: انواع انجیر، انار، انگور، انواع مرکبات (پرتغال، لیموترش، لیموشیرین، نارنگی، نارنج و گریفروت و...) سیب درختی[وحشی]، خرما (متاسفانه طی سالیان خرمای کتیج در بسته بندی های خرمای بم و کرمان و در حال حاضر بسته بندی های سایر مناطق در بازارها عرضه گشته و می گردد)، ذرت، باقلا، گندم، برنج، ماش، عدس، سیب زمینی، گوجه فرنگی، پیاز، بادمجان، کدو، خربزه، هندوانه، بامیه، شلغم، انواع سبزی ها خوراکی (تره، ریحان، نعناع، تربچه، گشنیز و...)، انواع خیار و دهها محصول دیگر همچنین پاپایا (خربزه درختی) و انبه و انواع زیتون و برخی دیگر همچون آلوئه‌ورا که استفاده پزشکی هم دارد و از محصولات مناطق خاص می باشند به راحتی و به وفور در کتیج به ثمر می نشینند که این موهبت میتواند مورد استفاده و بهره‌گیری صحیح واقع و چه بسا این محصولات بتواند بازار خوبی را حاصل نماید.
البته این امر همت والای مسئولین امر و مردم را می‌طلبد.

:red_circle:هنر دستان زنان و مردان
بلوچستان سرزمین هنرهای عصر کهن است سرزمین زیبایی ها، در این خطه از کره زمین هنرهای کوزه‌سازی (همچون روستای کلپورگان) و ساخت انواع ظروف و ابزار بوسیله برگهای نخل و داز (نخل وحشی) که هنر دستان مردان است و انواع کارهای سوزن دوزی و سکه دوزی و .... که هنر زیبای دستان زنان این بوم است قدمتی بسیار کهن دارد و زیبایی این امر تا بدان آنجاست که هنوز باقی و زنده مانده است.
و کتیج هم بعنوان بخش کوچکی از این سرزمین کهن از این موهب و هنر بی‌بهره نمانده و زنان و دختران آن هنوز زیبایی و لطافت این هنر ظریف را بر صفحات پارچه ترسیم کرده و منقش می‌کنند.
هنوز دختران جوان هنر سوزن دوزی را یاد میگیرد و امیداوریم این هنر نسل به نسل آموزش داده شود و به عاقبتی همچون هنر مردان آن تبدیل نشود که جوانان امروز کتیج حتی توانایی بافتن یک حصیر که هیچ توانایی تهیه یک ریسمان را ندارند.
سوزن دوزی هنری جهانی گردیده و این دختران ما هستند که از برهم نشاندن رشته های کاموا اثر هنری غیرقابل تصوری را ایجاد می نمایند.
محمد برقعی درباره این هنرها می‌نویسد: « دست‌دوزی‌های لباس زنان و مردان که عموماً زن‌های هر خانواده خود درست می‌کردند. سفره و چند وسیله‌ی پشمی دیگر که زنان عشایر می‌بافتند و بالاخره ظروف و ابزارکار و وسائل خانه که از الیاف گیاهی درست می‌کردند».
تا آنچه که بنده اطلاع پیدا نمودم گویا اینکه در گذشته مردم کتیج قالی و گلیم بافی هم می‌نمودند که اگر این سخن درست باشد باید تأسف خورد که اکنون هیچ اثر از این هنر ارزشمند باقی نمانده است.

:large_blue_circle:زیست بوم و پوشش گیاهی
پوشش گیاهی کتیج در سطح دشت‌هایش تُنک و محدود و از گونه پراکنده بیابانی بوده اما در دامنه کوه‌ها دارای پوششی منسجم‌تر بوده (متاسفانه امروزه آن هم نابود گردیده است)، و در رودخانه و حاشیه آن خطی سرسبز و مسیری جنگل‌مآب را متجلی می‌ساخته است. و همچون سایر مناطق بلوچستان کتیج هم دارای تنوع گیاهی بسیاری می‌باشد.
درباره گونه‌های حیات گیاهی و حیوانی متنوعی هم که در این منطقه وجود دارد به این مطلب در اینجا بسنده میکنم مبنی براینکه عبدالحسین میرزا فرمانفرا در مطالبی که در سال 1311 هجری قمری نوشته است در این باره می‌گوید: « در این کوهستان هم اقسام شکار کوهی و کبک و تیهو و خرس و پلنگ و گرگ و کفتار بسیار و اقسام علوفه هم ممکن است».
توجه داشته باشید، آنچه که از گونه‌های گیاهی و جانوری و پرندگان ذکر می‌گردد گونه‌هایی هستند که بنده با آنها آشنایی داشته و یا خود بشخصه ملاحضه نموده‌ام و در بسیار موارد چون اسم محلی آن را ندانسته نام محلی درج نگردیده است از این رو از دوستان آشنا با اسامی تقاضا میشود که اسامی آنها را به بنده اطلاع دهند تا در ویرایش‌های بعدی درج گردند.
 

لورم ایپسوم یا طرح‌نما (به انگلیسی: Lorem ipsum) به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود. طراح گرافیک از این متن به عنوان عنصری از ترکیب بندی برای پر کردن صفحه و ارایه اولیه شکل ظاهری و کلی طرح سفارش گرفته شده استفاده می نماید،

نظرات کاربران
ارسال نظر